Előkészületben a településképi arculati kézikönyv

A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény értelmében 2017. december 1-éig minden településnek el kell készítenie a településképi arculati kézikönyvét, és az ahhoz kapcsolódó településképi rendeletét. A jogszabály szerint a kézikönyv és a településképi rendelet a település által foglalkoztatott főépítész közreműködésével készül.
A települési főépítész a településképi rendelet és annak megalapozása érdekében készülő kézikönyv elkészítésének folyamatába szakértőket is bevonhat. Az önkormányzat megbízásából Hunya településképi arculati kézikönyvét Molnár Zoltán Gyula főépítész készíti. A novemberi közmeghallgatáson Molnár Zoltán Gyula főépítész mutatta be a kézikönyv munkaanyagát.
A Településképi Arculati Kézikönyvek nevükhöz méltóan településeink sajátos, egyedi arcát, különösen pedig védendő értékeiket hivatottak bemutatni. A 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelettel összhangban a Településképi Arculati Kézikönyvekben a kötelező tartalmi elemek mellett, a grafikai illetve képi megjelenítés szempontjainak is érvényesülni kell. Kiemelt cél továbbá, hogy a települések minél szebb és igényesebb kötetek megvalósítására törekedjenek. A a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelettel összhangban Településképi Arculati Kézikönyv kötelező tartalmi elemei:

Tartalma:
1. Bevezető
2. A település bemutatása
3. A település örökségei
4. Településképi szempontból meghatározó, eltérő karakterű területek lehatárolása
5. A településkép minőségi formálására vonatkozó ajánlások építészeti útmutató, közterületek településképi útmutatója
6. Jó példák: épületek, építészeti részletek, kerítések, kertek, zöldfelületek
7. Jó példák: sajátos építményfajták, reklámhordozók, egyéb műszaki berendezések

A településképi arculati kézikönyv itt tölthető le.